Kiedy zabieramy się za budowę domu, w całym tym procesie musimy wybierać wiele kolorów i umiejętnie łączyć je ze sobą. Może to dla nas oczywiście zrobić fachowiec, ale po co, kiedy możemy zabrać się za to sami, bo to naprawdę bardzo łatwa sprawa. Zobaczmy jak to działa.
Przede wszystkim musimy unikać często popełnianego błędu. Ludzie wybierają barwy, które im się podobają, tak jest ładnie i tak ma być. Często jednak zupełnie one do siebie nie pasują, albo nawet gorzej całkowicie gryzą się ze sobą, wprowadzają klimat zamieszania, bałaganu, dysharmonii, a nawet agresji. To najgorszy błąd jaki możemy popełnić. Dlatego warto nauczyć się umiejętnie dobierać do siebie kolory.
Tutaj przydatnym narzędziem jest koło kolorów. W internecie możesz znaleźć o nim naprawdę wiele informacji. Kolo kolorów uwzględnia wszystkie kolory tęczy i ich wzajemne wobec siebie położonie. Jeżeli lubimy kontrastujące ze sobą połączenia, a chcemy mieć pewność, że wybrane odcienie na pewno do siebie pasują, sprawdźmy to na kole. Wtedy wybieramy kolor, który leży dokładnie naprzeciwko tego pierwszego. Tak na przykład naprzeciwko żółtego leży fioletowy lub granotowy, w zależności od odcienia, naprzeciwko pomarańczowego, leży niebieski i tak dalej. Taki sposób daje nam gwarancję nieomylności, tak bardzo potrzebną w przypadku tych ekstrawaganckich połączeń.
Jeżeli natomiast wolimy bardziej stonowane kompozycje, nic prostszego. Również bieżemy koło kolorów i patrzymy jaki kolor leży zaraz obok, tego przez nas wybranego. Po prawej stronie, czy po lewej bez znaczenia. W taki sposób zawsze możemy stworzyć genialne połączenia.
Widzisz? To naprawdę proste. Jedno łatwe narzędzie wszystko ułatwia. Dlatego korzystaj z koła kolorów do woli, podejmuj świadome kolorystyczne decyzje i stwórz dom, jakiego na pewno nie będzie miał nikt inny!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStrop drewniany – warto?
Następny artykułOświetlenie LED