Kiedy mowa o projektach domów, to mamy tu pełną dowolność. Możemy kupić gotowy, możemy zaprojektować swój. Ograniczają nas tylko dwie rzeczy: plan zagospodarowania przestrzennego i predyspozycje naszej działki. W niektórych przypadkach może jeszcze budżet. Tym razem skupimy się na działce i jej wpływie na ostateczny wygląd naszego domu.
Jedną z rzeczy, które determinują nasze możliwości jest właśnie wielkość działki.
Przede wszystkim w planach zagospodarowania przestrzennego jasno określone są minimalne wymiary, jakie może mieć działka. Dlatego też jeżeli nasza nie spełnia tego kryterium, możemy się pożegnać z budową. Jednak budowa na tak małej przestrzeni swoją drogą byłaby pozbawiona sensu. Zakładamy więc, że nasz działka się kwalifikuje. Te wymiary też są uzależnione od miejscowości. Kiedy znajduje się ona w małej miejscowości wymagania co do powierzchni będą trochę większe. W miastach, gdzie z reguły jest mało miejsca, a działki znajdują się bardzo blisko siebie, te wymagania są odpowiednio dostosowane.
Znaczący wpływ na wszystko ma również kształt działki. Najlepsze pod budowę są działki kwadratowe lub prostokątne. Kiedy działka, którą posiadamy jest wąska i długa, wymaga to od nas od razu precyjnego rozplanowania wszystkiego. Musimy ograniczyć wtedy szerokość domu i przemyśleć rozmieszczenie i funkcjonalność wnęŧrz. W podobnej sytuacji jesteśmy, kiedy nasza działka ma zupełnie nietypowy kształt. Najbardziej ogranicza nas kształt trójkąta lub jakiś bliżej nieokreślony. Biorąc pod uwagę, że musimy spełnić wymagania co do odległości naszego domu od granic, w takim przypadku może to być bardzo trudne zadanie. Dodatkowe komplikacje powodują też różnego rodzaju pochylenia terenu. Możemy się ich pozbyć, albo zachować. Jednakże zawsze jest to niepotrzebny i co ważne, kosztowny problem.