W budowie domu każdy element się liczy. Każdy z nich pełni określone funkcje. Okna, drzwi, dachy, stropy. Inną ważną rzeczą są schody. Służą one przede wszystkim po to, żeby z parteru moć wejść na piętro i z piętra na parter.
Jeżeli mowa o schodach zewnętrznych, to tutaj przede wszystkim należy pamiętać, by pasowały one do ogólnego stylu naszego domu. Kiedy tak nie będzie, będą wprowadzały niepotrzebną dysharmonię do otoczenia. Dobrze kiedy balustrada naszych schodów jest taka sama, jak ta przy balkonie. To wprowadza pewną spójność. Schody zewnętrzne powinny też być bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Wysokość stopni, która sprawdza się najlepiej wynosi od 14 cm do 16 cm. Ich szerokość powinna mieć co najmniej 1,2 m i więcej.
Schody we wnętrzu domu powinny spełniać podobne kryteria. Tutaj warto pamiętać, że jeżeli nasze schody mają mieć więcej niż 17 stopni, należy umieścić między nimi biegi i spoczniki, których szerokość ma wynosić co najmniej 80 cm, ale im większe, tym wygodniejsze. Wysokość stopni wewnątrz może wynosić najwięcej 19 cm, 20 cm w przypadku schodów do piwnicy.
Ważne jest samo umiejscowienie schodów wewnętrznych. Przede wszystkim nie powinny one zakłócać komunikacji wewnątrz domu. Należy przemyśleć ich umiejscowienie, tak aby nie zmniejszały naszej przestrzeni. Powinno się tutaj nie budować żadnych zbędnych korytarzyków, których celem jest doprowadzenie nas do klatki schodowej. To rozwiązanie jest w ogóle niefunkcjonalne. Schody koniecznie powinny spełniać wszystkie warunki bezpieczeństwa, mieć stałe szerokości i spełniać kryteria co do wymiarów. Muszą posiadać wygodne balustrady, na których dłonie się nie będą ślizgać.
Schody oprócz swojej funkcji jednak mają też być ozdobą i warto je do tego wykorzystać. Możemy zainstalować na przykład dodatkowe oświetlenie schodów czy to na zewnątrz czy wewnątrz, co da im jeszcze więcej charakteru.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDach z blachy
Następny artykułStrop drewniany – warto?