Kreatywne urządzenie ogrodu to prawdziwa sztuka. Posadzić kilka kwiatków, drzew i skosić trawę każdy potrafi. Co natomiast możemy zrobić, by nasz ogród robił wrażenie na każdym odwiedzającym? Oto kilka pomysłów.
Istnieje wiele stylów urządzania ogrodów. Jedni wolą dużo kwiatów, inni kamieni. Ktoś woli wodospad, ktoś inny oczko wodne. Jak znaleźć swój styl i wszystkie elementy połączyć w całość?
Częstym sposobem jest posadzenie róznego rodzaju warzyw. Ludzie, którzy za to się zabierają dbają o jakość ziemi, nawilżają ją, używają specjalnych środków. Wkładają w pracę w ogrodzie dużo zaangażowania. Jest to bardzo praktyczne podejście. Skoro już mamy dbać o ogród, to dobrze mieć z niego jakiś użytek. Przykładowo pielęgnacja kwiatów nie pomaga nam zaoszczędzić na zakupach spożywczych. Jeśli w swoim ogrodzie będziemy mieć warzywa, to znacznie nam to ułatwi. Poza tym mamy pewność, że są one zdrowe, bo sami o to zadbaliśmy. Jeśli tak chcemy zagospodarować swoje otoczenie, najlepiej jest wydzielić sobie określone miejsce. Najlepiej, by nie przeszkadzało nam w codziennym funkcjonowaniu. Ważne, by pamiętać o tym, by jeśli posiadamy zwierzęta, dobrze zabezpieczyć przed nimi ten teren.
Innym ciekawym pomysłem jest wykorzystanie kamieni. To bardzo prosta i szybka metoda urządzenia podwórka. Ponadto nie wymaga prawie żadnej późniejszej ingerencji. Trzeba zrobić to jednak umiejętnie. Na przykład wysoka wieża z kamienia na środku trawnika nie będzie raczej pasować do czegokolwiek. Najlepiej jeśli w ogrodzie już są jakieś kamienie, lub jest on choć trochę w takim klimacie. Jeśli chcemy stworzyć naprawdę ładny kamienny ogród, to zróbmy to w miejscu dobrze nasłonecznionym. Rośliny, które mogą rosnąć wśród kamieni bardzo lubią słońce. Jeśli chcemy zrobić to w cieniu, nasz wybór będzie mocno ograniczony.
Dla kogoś, kto lubi kwiaty świetnym pomysłem okaże się ich posadzenie, najlepiej tylko jednego wybranego gatunku, co zapewni jednorodność. Świetnie prezentuje się ogród różany. To jeden z najbardziej lubianych kwiatów. Nie wymagają one również dużej opieki. Jeśli będziemy regularnie obserwować, czy nie pojawiają się szkodniki i ewentualnie zapobiegać im, będą się na pewno świetnie prezentować. Dodatkowo zawsze możemy je wykorzystać na prezent jeśli zajdzie taka potrzeba.
Rzadziej spotykanym pomysłem jest ogród wodny. Samo stworzenie go wymaga dużo wysiłku, dlatego często rezygnujemy już na starcie. Potem też trzeba o niego w miarę regularnie dbać, więc jest to całkiem czasochłonne zajęcie. Jednak robi później duże wrażenie i nadaje całemu podwórku specyficzny klimat. Samo jego zorganizowanie nie jest wcale tak trudne, a cena takiego przedsięwzięcia dzisiaj również nie jest już tak wielka.