Nie ważne czy budujesz nowy dom, czy tylko wymieniasz dach w już istniejącym. Ogromna gama materiałów może Cię przytłoczyć w każdym przypadku. Na naszym dachu możemy położyć: asfalt, drewno, beton, gliniane płytki i inne. Oczywiście wszystko ma pasować do ogólnego stylu. Jest to ważne, ale nie jest jedyną rzeczą, która wpływa na wybór. Wszystko się liczy. Koszt produktu, ciężar materiału, sposób instalacji – to wszystko trzeba wziąć pod uwagę. Co powinieś wiedzieć? Z jakich materiałów możesz wybierać?
Jeden z najczęśćiej spotykanych to asfalt. Jest to też jedna z najtańszych i najłatwiejszych do zainstalowania opcji. Dostępny w dużej ilości kolorów. Ma długą gwarancję i długo pozostaje w dobrej kondycji. Uzasadnia to częstotliwość użycia. Asfaltowe dachy powstają z włókna szklanego, zimpregnowanego z asfaltem. Nasŧepni pokrywa się je piaskiem.
Innym pomysłem są gonty dachowe i dach drewniany. Można je nabyć w kilku kolorach. Są to na ogół pastelowe odcienie. Materiał jest pocięty na mniejsze płytki, które jednak mają różną szerokość. Dach drewniany to również ciekawy pomysł. Płytki drewniane są grubsze i bardziej szorstkie. Drewniany dach musi oddychać i musi być położony w odpowiedni sposób, który pozwoli powietrzu krążyć wokół nich. Drewniane płytki na ogół są wykonane z cedru, czy sosny. Ich przewidywana trwałość to 25 lat, tak samo jak asfaltu, jednakże ich cena jest dwa razy wyższa.
Spotkać także możemy dachy metalowe. Tu w grę wchodzi aluminium, stal, czy miedź. Jest to dosyć drogie rozwiązanie. Gwarantuje nam jednak długą żywotność.
Jeszcze innym materiałem jest dachówka łupkowa. Znajduje się ona w czołówce, jeśli chodzi o wytrzymałość. Również w czołówce, jeśli chodzi o wysokość cen.
Wybór może wymagać zastanowienia się. Jednak często wygląd naszego dachu ogranicza nasz wybór. Szczególnie w przypadku, kiedy tylko go odnawiamy.