Wyobraź sobie, że wychodzisz właśnie do centrum miasta, w celu zrobienia ankiety z mieszkańcami na temat tego czy wolą mieszkać w domu czy mieszkaniu. Jak myślisz co wybierze większość? Z pewnością dom. Nie bez powodu ludzie chcą posiadać swój własny dom. Jego plusów jest mnóstwo. Jak każde rozwiązanie, także ma swoje wady, jednak to nie na nich dziś się skupimy.
Dlaczego tak wielu ludzi chce mieszkać w domu? Odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim dom to większa niezależność. Nie masz blisko siebie sąsiadów, nie musisz się zastanowić czy przypadkiem Ci się nie dostanie, kiedy trochę za głośno włączysz muzykę, ani też Ciebie już nigdy więcej nie będzie męczył sąsiad, któremu właśnie się zachciało nauczyć się grać na skrzypcach.
Ponadto dom jest naszą własnością. Może i płacimy raty kredytowe, jednak płacimy za coś naszego. Na przykład wynajmując mieszkanie od kogoś, płacimy mu również tak jakby raty, jednakże jego mieszkanie pomimo tego nigdy nie stanie się nasze.
Mając dom, często mamy też olbrzymie podwórko, z którym możemy zrobić, co tylko chcemy. Możemy samodzielnie zaprojektować nasz ogródek, dbać o niego i uczynić z tego nasze nowe hobby. Także samodzielne projektowanie wnętrz, wybieranie i decydowanie o ty, co gdzie się znajdzie może być niesamowitą frajdą, której kupienie gotowego mieszkania z pewnością nam nie da. Ponadto mając dom mamy wewnątrz dużo więcej przestrzeni. Możemy z nią zrobić cokolwiek tylko chcemy. Zawsze możemy zrobić remont, który nikomu nie będzie przeszkadzał. Będziemy mogli także w ekstremalnym przypadku coś dobudować, poprawić. Mieszkanie nie daje nam w ogóle takiej możliwości. Zawsze, kiedy będziemy chcieli się przeprowadzić mamy możliwość odzyskania co najmniej części zainwestowanych środków, co stawia nas w korzystniejszej sytuacji. Wynajmując mieszkanie już nigdy nie odzyskamy tego, co w nie zainwestowaliśmy.