Jedną z wielu decyzji, które musimy podjąć przy budowie domu jest wybór odpowiedniego stropu. Możemy wykonać go z różnego rodzaju materiału, na przykład stali, żelbetonu, czy właśnie drewna. Zobaczmy czy warto mieć w swoim domu strop drewniany.
Strop drewniany jest najczęściej wykorzystywany w domach o konstrukcji drewnianej szkieletowej. Spotkać go także możemy w budynkach z bali, czy domach z poddaszem użytkowym, często parterowych. Posiada on naprawdę mnóstwo zalet. Robi się go na przykład dużo szybciej. Jego cena jest też dużo niższa, a wykonanie dużo łatwiejsze niż w innym przypadku. Jego waga także jest mniejsza, co jest ważne szcególnie wtedy, gdy nasz dom stoi na gruncie o niskiej nośności. Posiadając taki strop dajemy sobie również otwarte pole do wykonywania późniejszych zmian, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Przykładowo w stropie drewnianym łatwiej jest zrobić dziurę. Ponadto jest on pewnego rodzaju dekoracją. Nadaje naszym wnętrzom specyficznego stylu. Jeżeli kiedyś również będziemy chcieli zamontować różnego rodzaju instalacje, choćby wentylacji, to zadania to będzie tu dużo łatwiejsze.
Jednak strop drewniany oprócz swoich licznych zalet musi posiadać także wady. Coś co utrudnia na sprawę od samego początku, to fakt, że aby znaleźć dobry materiał do wybudowania takiego stropu, musimy się dużo naszukać. Łatwo można znaleźć drewno gorszej jakości, jednak prawdopodobnie nie o to nam chodzi. Aby dostać materiał, który się na pewno sprawdzi, będziemy musieli prawdopodobnie go wcześniej zamówić, co zajmuje dodatkowo więcej czasu. Następnie drewno ma również dużo gorszą izolacyjność akustyczną. Będzie on zawsze dużo głośniejszy od każdego innego rodzaju stropów. Mając także strop drewniany narażamy się na różnego rodzaju komplikacji. Tutaj mowa o korozji drewna. Wielokrotnie na takich belkach może pojawiać się grzyb, może być za dużo wilgoci, mogą pojawić się korniki, czy inne szkodliwe owady. Drewno może chorować i zaczynają pojawiać się problemy. Korzystając z drewna musimy pamiętać, by zabezpieczyć je preparatamu ogniochronnymi, ponieważ jest ono oczywiście w znacznie większym stopniu narażone na działanie ognia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSchody w domu
Następny artykułJak łączyć kolory w domu?