Wybór koloru Twojego domu to bardzo trudne zadanie. Spośród tak olbrzymiej ilości, tak podobnych i tak różnych od siebie kolorów, wybrać tylko jeden to nie lada wyzwanie. Jeżeli wybierzemy kolor zupełnie bez wyrazu , dom będzie wyglądał płasko i nieinteresująco. Jeśli z kolei wybierzemy kolor, który będzie zbyt odważny, to może on przytłoczyć cały budynek i dodatkowo denerwować sąsiadów. But if the paint colors you pick are too bold, they might overwhelm the architecture... and upset the neighbors. Najlepszym kolorem zawsze będzie ten, który uwidoczni wszystkie najładniejsze elementy Twojego domu i ukryje te, których nie koniecznie chcesz pokazywać. Umiejętne dobranie koloru może nawet ukryć wszystkie niedociągnięcia budowy, doda uroku i zwiększy wartość rynkową budynku. Jak znaleźć tą idealną kompozycję?
Ważne, by pamiętać o docenieniu historii. Jeżeli mieszkamy w starszym domu, wybudowanym w określonym klimacie, świetnie sprawdzi się odświeżenie starych barw lub wybranie tych w podobnym stylu. Możesz także poszukać w Internecie palet odcieni, które było popularne w czasach, kiedy budynek powstawał.
Możesz też wręcz przeciwnie, zabawić się historią. Zamiast wybierać adekwatny kolor, możesz niczym się nie ograniczać. Jednoczesne użycie jasnych kolorów i dawnego stylu może wyglądać zachwycająco. Zanim jednak zabierzesz się za coś takiego, upewnij się, że będzie pasowało to otoczenia. Jeśli wybierzesz jaskrawy kolor, wśród domów, które kolorystycznie są raczej powściągliwe, będziesz zdecydowanie rzucał się w oczy.
Pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę sąsiedztwo. Dom obok może dać ci jakąś inspirację. Nie kopiuj go jednak dokładnie. Wybierz kolor, który będzie charakterystyczny tylko dla Ciebie. Ważne tylko, by nie by nie zaburzał harmonii otoczenia.
Dlatego tutaj warto trochę podpatrzeć naturę. Krajobraz wokół może ukierunkować Twoje myślenie. Może sugerować różne odcienie zieleni, czy brązu. Na przykład dom przy plaży świetnie będzie wyglądało w czystych błekitach, turkusach czy koralu. Ogród przed Twoim domem również może wpływać na wybór.
Dobierając jednak ten odpowiedni, pamiętaj by pasował do dachu. Jeśli ściany pomalujemy na taki sam kolor, pozbawimy budynek stylu. Jeśli kolory będą zbyt kontrastować ze sobą, też nie osiągniemy pożądanego efektu. Muszą one wzajemnie się uzupełniać i współgrać.
Zwróć też uwagę na rzeczy, widoczne z zewnątrz, których nie będziesz malować. Są to drzwi, czy okna. One też nie powinny za bardzo się wyróżniać.
Pomyśl, w jakich kolorach będzie pokój gościnny. To może wydawać się trochę śmieszne, by salon i zewnętrzny wygląd urządzić w tym samym stylu. Jednak nadaje pewną jednorodność. Ponadto wszyscy gościę będą na pewno zaskoczeni i pogratulują Ci pomysłowości.
Pamiętaj, by nie wybierać zbyt dużej ilości kolorów. Jeden, dwa, maksymalnie trzy. Inaczej efekt będzie przerysowany. Jeśli chcesz dodać wielkości w pewnych miejscach użyj jasnych farb, jeśli chcesz coś zmniejszyć, wykorzystaj ciemniejsze. Dla dodania trochę dramatyzmu możesz pomalować krawędzie na ciemny kolor. To znacznie pomniejszy optycznie budynek, ale często może wyglądać ciekawie.

Wybierając kolor, koniecznie pamiętaj, że wszystko musi współgrać. Dzięki temu stworzysz wygląd, który nie znudzi Ci się za rok, czy dwa, ani nie zacznie Cię denerwować. Może dziś podoba Ci się jaskrawy pomarańcz, ale za 10 lat może być Twoją największą udręką. Miej to na uwadze.