Kiedy mamy już swój projekt domu, dokonaliśmy adaptacji i dostaliśmy pozwolenie na budowę, jesteśmy w sytuacji gdzie teoretycznie nie wolno nam już dokonać zmian. Jak to jednak wygląda w praktyce? Co możemy zmienić łatwo i szybko, a co wymaga od nas dodatkowych opłat?
Przede wszystkim jeżeli mowa o zmianach w projekcie, to tutaj wyróżniamy dwa ich rodzaje: istotne i nieistotne. Te nieistotne możemy stosunkowo łatwo wprowadzić. Jednak ciężko jest jednoznacznie określić, która zmiana jest jaką i nie możemy samodzielnie tego zrobić. To określi dla nas projektant, który zajmował się będzie adaptacją. Ważne, by się w tym nie pomylił, bo może narazić nas na straty i komplikuje to całą sytuację, dlatego wybierajmy zawsze sprawdzonego projektanta. Jeżeli okaże się wtedy, że zmiana którą chcemy wprowadzić jest istotna, będzie to wymagało od nas dostarczenia projektu zamiennego, który można dostarczyć dopiero po dostaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. W dużym skrócie można powiedzieć, że na pewno do dużych odstęp należą takie zmiany, jak zmiana zagospodarowania terenu czy działki. Jeżeli chcemy nasz dom przesunąć w którąć stronę, zmieniając jego odległości od granic działki, jest to istotna zmiana. Oczywiście do tej grupy też się zalicza zupełna zmiana wymiarów czy parametrów domu, takich jak jego szczerokość, długość, wysokość, ilość pięter i inne. Jeżeli budynek ma mieć użytek publiczny i chcemy przykładowo zapewnić komfortowe warunki poruszania się w nim osobom niepełnosprawnym, to również musimy na to w taki sposób uzyskać zgodę. Jeżeli też na przykład jesteśmy dentystą i nagle stwierdziliśmy, że jedno pomieszczenie naszego domu chcemy przeznaczyć na nasz gabinet stomatologiczny, to też musimy to zgłosić i też jest to zmiana istotna.
Dlatego najlepiej jest wszystko przemyśleć od samego początku, bo jeśli się okaże, że chcemy zmienić coś ważnego, to wówczas narażamy się na niepotrzebne dodatkowe koszty i zamieszanie.